Nestaňte sa obeťou podvodníkov!

Nestaňte sa obeťou podvodníkov!

19.01.2021

Každý kto si zúfalo hľadal prácu musel naraziť aspoň na jeden falošný inzerát. Odolal si? Tieto inzeráty väčšinou bývajú písané veľmi lákavo – hlavne tým, že ponúkajú veľmi jednoduchú prácu za vysoký obnos peňazí. A nie len to! Prípadne si ešte predom vypýtajú peniaze od teba. Aj napriek tomu, že sa to zdá skutočne bizarné, týmto podvodníkom vie naletieť mnoho ľudí.

 

Ktoré sú najčastejšie? 

Podvodník má mnoho spôsobov ako sa s tebou dostať do kontaktu – niekedy taký inzerát môžeš nájsť sám, inokedy ti príde e-mail, ktorý ťa má nalákať. Najčastejšie, ktoré sme zaznamenali sú: 

  • Skladanie obálok, pier, vencov (a iné)

  • Vypĺňanie ankiet

  • investícia do pofidérnych produktov a pod.

 

Môže sa jednať skutočne o rôzne formy lákania, cieľ je iba jeden – dostať sa k tvojim osobným údajom, alebo priamo od teba získať istú sumu peňazí. Bežne, pomocou inzerátov, ide síce o nižšie sumy, ako je 10 €. Je to však prešpekulovaný systém, pretože ak naletí aspoň 10 ľudí, hneď je z toho 100€.

 

Ako sa im vyvarovať? 

  • Pozorne si prečítať inzerát – Ako je napísaný? Je na ňom divné? 

  • Over kontakt zamestnávateľa- Odpisuje na e-mail alebo zareagoval na telefonát?

  • Pozorne si prečítaj spätný mail -  Čo od teba zamestnávateľ vyžaduje? 

V prvom rade: Nikdy neposielaj svoje peniaze niekomu, koho si si riadne neoveril. Totiž nie každý inzerát, ktorý je internete je skutočná brigáda. Študenti, dôchodcovia alebo mamičky na materskej sú najjednoduchšie ciele, pretože potrebujú najmä flexibilnú, časovo nenáročnú prácu, najlepšie ak by mohli pracovať z domu a pod. Preto sa tieto inzeráty propagujú alebo priamo oslovujú priamo ich. 

 

Zaujal ťa náš článok? Zisti o podvodných inzerátoch v našom celom článku

Brigada.sk 

 

Vyhľadavávanie

Sociálne siete